Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
trupek1000
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2012, 0:53

Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: trupek1000 » 03 mar 2012, 1:01

Witam,
nie do końca wiedziałem jak sformułować temat, mam nadzieję, że nie będę miał przez to problemów.
Otóż przy graniu w Madżonga zawsze zastanawia mnie kwestia, czy kiedy gracz bierze kamień do Ponga, który automatycznie staje się kamieniem dającym Madżonga, to rzeczonego Ponga liczymy jako odkrytego, czy zakrytego? Niby formalnie potrzebny kamień dobieramy ze zrzutki, co kwalifikowałoby go jako odkrytego, ale może przy okazji, kiedy daje również wygraną to zasada jest inna? Próbowałem znaleźć gdzieś informacje na ten temat, jednakże moje starania spełzły na niczym.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: marmez » 03 mar 2012, 9:48

Cześć. Witam na forum :)

Temat sformułowałeś moim zdaniem bardzo dobrze - już po tytule podejrzewałem pytanie ;)

Rozumiem, że pytasz o sytuację, w której ostatni zwycięski kamień jest brany ze Zrzutki, a nie z Muru. W takim przypadku układ tworzony przez ten kamień jest Otwarty/Odkryty/Meldowany (zwał jak zwał), i tak liczymy jego punkty (jeżeli to Pung, lub Kong - oczywiście).

W takiej sytuacji nie możemy też liczyć na 2 punkty z zasady "Ostatni kamień z muru".

Reasumując, przy kamieniu dającym wygraną zasada się nie zmienia, co pociąga za sobą konsekwencje w punktach.

Pozdrawiam

PS Trójkę nazywamy układ Pung, a nie Pong, jak możesz popraw. Jeżeli byś nie miał prawa edycji daj znać, bo już nie pamięta jak to jest ustawione, a w sumie powinno takie prawo dla każdego.
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

trupek1000
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2012, 0:53

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: trupek1000 » 03 mar 2012, 12:36

marmez pisze:PS Trójkę nazywamy układ Pung, a nie Pong, jak możesz popraw. Jeżeli byś nie miał prawa edycji daj znać, bo już nie pamięta jak to jest ustawione, a w sumie powinno takie prawo dla każdego.

Opcji edycji nie widzę nigdzie, więc chyba jej nie mam. A co do samego nazewnictwa, w jednych źródłach widziałem nazwę Pong, w innych Pung, w jeszcze innych napisane, że stosuje się to wymiennie, translator na googlach wymawia to bardziej jak Phon, więc ja już sam zwątpiłem jaka jest prawidłowa nazwa, pewnie tylko Chińczycy to wiedzą...

I dziękuję za odpowiedź, chodziło mi właśnie o wzięcie ostatniego kamienia ze zrzutki innego gracza, nie doprecyzowałem :)

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: marmez » 03 mar 2012, 21:32

Aha. to przepraszam, teraz widzę, że faktycznie gdzieniegdzie piszą Pong. Jakoś nie zapamiętałem takiej pisowni i pomyślałem, że to literówka. Mój błąd.

Wracając do zakrytej ręki, to tutaj też ilu graczy tyle zasad ;) Przed chwilą zobaczyłem, że punktacji mahjonga klasycznego na mahjong.wikidot.com są dodatkowe punkty (10 punktów podstawowych/małych) za zakrytą rękę i zwycięstwo z muru (Concealed Hand). Natomiast przy w pełni zakrytej ręce (Fully Concealed Hand) dostajemy jedno podwojenie.

Warto wiedzieć, że my opisywaliśmy Chiński Tradycyjny to wzorowaliśmy się na innych źródłach niż te zasady na mahjong.wikidot.com, wybraliśmy zasady, które częściej się pojawiały w znanych mam żródłach, a te na mahjong.wikidot.com odbiegały dość znacznie od innych publikacji. Niemniej moim osobistym zdaniem są tamte całkiem sensowne i chyba nawet sensowniejsze niż te opisane u nas - jednak mniej tradycyjne... Np. te dodatkowe punkty za zamkniętą rękę i zwycięstwo ze zrzutki zdaje się mieć sens. Przypomina to zasady Japońskie Riichi, gdzie właśnie tyle punktów w takiej sytuacji dostajemy. Podobnie podwojenie za zamkniętą rękę i zwycięstwo z muru właśnie w takiej formie występuje w Riichi. Tak, że zasady na mahjong.wikidot.com wydają mi się nie tak bardzo tradycyjne jak byśmy chcieli, choć raczej sensowne do gry. Kończę bo mi masło maślane wychodzi ;)

Na koniec standardowo powtórzę, że zasady chińskie tradycyjne są bardzo różne w różnych źródłach i nie są znormalizowane.

Co do edycji, to tutaj ta funkcja nazywa się "Zmień" i występuje jako przycisk na wysokości tytułu każdego (swojego) postu - mniej więcej obok "Cytuj". Jeżeli tej funkcji nie ma to znaczy, ze uaktywnia się dopiero po napisaniu 3 postów. Nie chce mi się szukać, gdzie to zmienić, może kiedy indziej.
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

trupek1000
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2012, 0:53

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: trupek1000 » 03 mar 2012, 23:55

Akurat ze znajomymi korzystaliśmy przy nauce gry głównie z wikipedii oraz książki "Gry świata" (albo jakoś tak, możliwe, że pomyliłem tytuł), jednakże ta kwestia nas zastanawiała, bo może i oczywista, ale w sumie nigdzie nie ujęta :) A jeśli chodzi o punktację, to dopiero stopniowo ją wdrażamy, żeby na spokojnie wszystko opanować, także będziemy stopniowo też rozważać które zasady nam odpowiadają bardziej :)

A jeśli mogę, to przy okazji może bym zapytał, bez zakładania nowego tematu, co znaczy, że martwy mur może być uzupełniany bądź nie?

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: marmez » 04 mar 2012, 8:52

trupek1000 pisze:A jeśli mogę, to przy okazji może bym zapytał, bez zakładania nowego tematu, co znaczy, że martwy mur może być uzupełniany bądź nie?
Jednak lepiej zakładać nowy temat, oprócz pomagania sobie nawzajem, chcemy, by to forum stało się w przyszłości dużą bazą wiedzy na temat mahjonga. Tak, że osobne wątki na różne tematy mile widziane ;)

Założyłem nowy wątek i w nim odpowiedź.

Pozdrawiam
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

Awatar użytkownika
mike
Gracz
Gracz
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2011, 17:33
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: mike » 05 mar 2012, 11:11

Faktycznie, w "Grach świata" panów Pijanowskich jest określenie Pong. Przejrzałem inne nasze "źródła"(http://mahjong.info.pl/2011/07/11/materialy-ksiazki-zrodla/) i jest sporo różnych określeń: pung, peng, pon; gang, garng, gong, kong; chi, chow, sheung, Chuh. Ważne żeby ujednolicić jakoś nazewnictwo, by nowi gracze, których uczysz/uczycie, się nie mylili. Najwięcej razy chyba jednak spotkałem pung, kong, chow - w chińskich, a w japońskich pon, kan, chi.
Zasady chińskie turniejowe (MCR) podają ściśle terminy, których używa się do meldowania układów czy zgłaszania wygranej :) Mimo, że układy nazywają Pung (Peng Pai), Kong (Gang Pai), Chow (Chi Pai), to przy meldunkach stosuje się (odpowiednio) Pung, Kong lub Gang i Chi. Przypuszczam, że jeśli ktoś nie powie odpowiedniego słówka, może być to traktowane jako błędna deklaracja i nakładana jest kara.
Proponuję stosowanie tych najczęściej występujących.
Przejrzałem opis w "Grach świata" i ośmielę się porównać go do opisu z polskiej wikipedii. Hasło powstało na podstawie broszury i zawiera, niestety, tylko ogólne informacje i nie pokazuje pewnych problematycznych sytuacji, które w czasie gry się pojawiają (wiemy po sobie :) ).
Życzę powodzenia w rozgryzaniu punktacji ;)
Polska strona o mahjongu: mahjong.info.pl
Mahjong player :)

trupek1000
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2012, 0:53

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: trupek1000 » 05 mar 2012, 11:39

W sumie to w gronie znajomych nie bawimy się w deklarowanie układów tudzież zrzutek, jak komuś dany kamień jest potrzebny to po prostu krzyczy "moje", tak jest prościej, a w turniejowego madżonga grać raczej nie będziemy, więc specjalnie też nazewnictwem się nie przejmujemy, liczy się zabawa dla nas :)
No i właśnie uczyliśmy się zasad na podstawie najpierw Gier świata, mieliśmy problemy, czytaliśmy w innych źródłach, zwykle się okazywało, że gramy źle i tak w kółko, w końcu ktoś trafił na tę stronę i jakoś tak się jaśniej zrobiło :) Mam nadzieję, że nie będziemy mieli już problemów z tą zacną grą :)

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Ostatni Pong do Madżonga - zakryty czy odkryty?

Postautor: marmez » 05 mar 2012, 17:57

trupek1000 pisze:W sumie to w gronie znajomych nie bawimy się w deklarowanie układów tudzież zrzutek, jak komuś dany kamień jest potrzebny to po prostu krzyczy "moje", tak jest prościej
Też tak robliliśmy na początku, a teraz nieraz dalej ja tak robię, albo się motam, czy krzyczeć, "ron", "moje" "pung" "Pon" ;)
trupek1000 pisze:liczy się zabawa dla nas :)
No i tak trzymać! :)

W razie problemów zapraszamy na forum. Choć w sumie bez problemów też zapraszam. :)
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości