Układy specjalne - wijący sie wąż

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
highflyer
Gracz
Gracz
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:58
Lokalizacja: Bydgoszcz

Układy specjalne - wijący sie wąż

Postautor: highflyer » 12 mar 2013, 19:22

Hej,

Chyba kolejna pomyłka w instrukcji na stronie http://mahjong.info.pl/chinski/tradycyjny/uklady-specjalne/. Dla wijącego się węża cytuję:

"...sekwencja od 1 do 9 w jednym rodzaju oraz po jednym kamieniu z każdego Wiatru. Jeden kamień w parze..."

Raczej nie "jeden kamień w parze" tylko "jedynka w parze" (za brytyjskimi zasadami). Szukałem w kilku miejscach i jeśli już się pojawiał ten układ to właśnie z jedynkami w parze:) Jeśli się mylę, to prostujcie mnie.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Układy specjalne - wijący sie wąż

Postautor: marmez » 12 mar 2013, 20:40

Jak już wspominałem ile źródeł tyle układów - przynajmniej jeżeli chodzi o galimatias przez nas nazywany Mahjongiem Chińskim Tradycyjnym. Gdy rozpisywaliśmy te zasady, byliśmy początkującymi bardzo mahjongistami, czytaliśmy w wielu źródłach... Opisy opracowywaliśmy jednak głównie z książki Davida Pritcharda, w której jest napisane:
"The 1-9 of one suit, one of every wind, one tile paired."

No i tak przetłumaczyliśmy. Teraz widzę, że w opisach British Mahjong jest jak byk, że w parze powinna być głowa węża (oczy?) czyli jedynki ;) i teraz na tę wersję zmieniłem już na stronie { highflyer: dzięki za czujność! }

Ciekawostką niech będzie, że w zachodnich (amerykańskich? sam nie wiem) zasadach bywały inne węże. np z parą wśród wiatrów (tak jak u nas było na ilustracji):

Wriggly Snake - Concealed - Limit - Western game 1-9 in one suit plus NEWS plus any Wind (making for one paired Wind). (Also called: News Hand, News Line-up)
Źródło: link

I jeszcze trochę węży:

3. Little Snake- tiles 1-9 in one suit, one of each wind + any honor
tile
(1000 pts)
4. Dragon Snake- tiles 1-9 in one suit, one of each dragon + pair any
winds (1100 pts)
5. Wonderful Snake- consecutive chows 1-9 in one suit, pung of any
honors, and a pair of own wind
6. Emerald/Ruby/Diamond Snake- consecutive chows 1-9 in one suit, pung
of corresponding dragon (bam = green; cracks = red; circles = white) +
any honor pair
7. Spiraling Snake- chows of 123, 345, 567, 789 in one suit + any
honor pair (1200 pts)
8. Pure Snake- consecutive chows 1-9 in one suit, any pung + pair in
same suit. (1300 pts)
11. Honorable Snake- tiles 1-8 in one suit, pair of each dragon or
three different winds (1100 pts)
14. Wriggly Snake- consecutive chows 1-9 in one suit, one of each wind
+ the 1 of the same suit as the run paired (so 1123456789 ESWN) (1200
pts)
Źródło...

Tak, że mi to się na początku wszystko kręciło, co w których zasadach jak jest, teraz też mi się kręci, ale mniej i lepiej że ściąg umiem już korzystać ;)
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

highflyer
Gracz
Gracz
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:58
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Układy specjalne - wijący sie wąż

Postautor: highflyer » 17 mar 2013, 14:10

Sami z żoną stosujemy, jeśli nie wasze zasady chińskie tradycyjne, to podpieramy się brytyjskimi jeśli są jakieś wątpliwości. Myślę, że chyba warto w tym kierunku iść, aby ujednolicić jakoś ogół wszelkich zasad:)

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Układy specjalne - wijący sie wąż

Postautor: marmez » 17 mar 2013, 16:08

Ja natomiast będę musiał przejrzeć jeszcze raz wszystkie zasady, bo grałem ostatnio z począkującymi znajomymi w Riichi (pierwszy raz z wymaganymi Yaku) i też im nie przypadały do gustu te wszystkie ograniczenia będące w Riichi... No i obiecałem, że następnym razem na jakieś bardziej naturalne zasady zagramy. Przez naturalne rozumiem możliwe jak najprostsze i najsprawiedliwsze.
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość