Wyczerpanie limitu.

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
FuCzang
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:17

Wyczerpanie limitu.

Postautor: FuCzang » 04 sie 2014, 10:41

Hej!
Mam pytanie dotyczące limitu. Załóżmy, że gram na 2000 pkt. Każdy z graczy dostaje patyczków na właśnie tyle punktów. Co dzieje się w sytuacji, gdy komuś te patyczki się kończą? Dobiera sobie jeszcze trochę, każdy dobiera po tyle samo, czy też kończy się rozgrywka?
Druga sprawa to poruszany już problem ułożenia układu wyczerującego np. limit. I co wtedy, liczyć podwojenia i kamienie bonusowe, czy nie?
Jak rozumiem, problem jeszcze nie został rozwiązany?
I na koniec - czy może ktoś wie, gdzie można by dostać liczmany w wersji chińskiej? Ja używam na razie japońskich, ale mam przez to jakiś dysonans...Pozdrawiam!
FuCzang <|-)

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: marmez » 04 sie 2014, 17:40

FuCzang pisze:Hej!
Mam pytanie dotyczące limitu. Załóżmy, że gram na 2000 pkt. Każdy z graczy dostaje patyczków na właśnie tyle punktów. Co dzieje się w sytuacji, gdy komuś te patyczki się kończą? Dobiera sobie jeszcze trochę, każdy dobiera po tyle samo, czy też kończy się rozgrywka?


Cześć

W sytuacji "wyzerowania" któregoś z graczy, gra się kończy. Tzn. dokładniej - nikt nie może mieć swoich punktów ujemnych, ale można mieć dokładnie zero - no bo można przecież kolejne rozdanie zakończyć dodatnim wynikiem :) i dalej mieć szansę. No a gdy komuś punktów do rozliczania zabraknie (patyczków), to przegrywa i gra się kończy takim wynikiem jaki jest aktualny stan gry (czyli stan punktów każdego z graczy).


FuCzang pisze:Hej!
Druga sprawa to poruszany już problem ułożenia układu wyczerującego np. limit. I co wtedy, liczyć podwojenia i kamienie bonusowe, czy nie?
Jak rozumiem, problem jeszcze nie został rozwiązany?


Podwojenia i bonusy chyba powinny być normalnie liczone, a jeżeli wartość ręki przekroczy limit, to do tego limitu obcinane. Czy może bonusy się jeszcze oddzielnie dodaję... pewno zależy od domu ;) ale mi to się już wydaje bez sensu.

Coś mi się wydaje, że na stronie ( http://mahjong.info.pl/chinski/tradycyjny/przygotowanie ) mamy błąd, że limit i punkty na początek wynoszą tyle samo (2000). Coś mi się w pamięci majaczy, że limit wynosił w którymś ze źródeł 200pkt (słownie: dwieście ;) ). W tej chwili nie mam czasu tego przestudiować (ani w domu tych książek) ale na tej stronie: http://mahjong.wikidot.com/rules:chines ... al-scoring wartość limitu jest podana 500pkt lub 1000pkt. Przy 500 gracz inny niż schód może zyskać maksymalnie 2000pkt, a wschód 3000pkt.

Za to tutaj: http://www.mastersgames.com/rules/mah-jong-rules.htm mamy wartość limitu 2000 (w angli :P ) a w turniejach 1000. Za to patyków proponują rozdawać graczom o wartości (o ile dobrze liczę) 810 pkt... Dla mnie bez sensu :(

Kod: Zaznacz cały

No. Sticks
per player        Stick Type                    Points
1              4 red dots + 3 green dots         500
2              5 red dots                        100
9              1 red dot                          10
10             8 black dots                        2


Poproszę Mike'a, żeby zajrzał jak to w książkach czytanych przez nas opisywali (jeżeli opisywali). Bo faktycznie kupy się to nie trzyma dla mnie jeżeli limit wartości ręki jest większy niż 200pkt.

Niestety nie wiem nic o dostępności chińskich patyczków obecnie :(

Pozdrawiam. Kuba
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

FuCzang
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:17

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: FuCzang » 04 sie 2014, 18:25

Wielkie dzięki za wyjaśnienia. :-)
No właśnie z tym limitem jest problem. Bo jeśli ułożę jakikolwiek układ za limit, a on będzie miał 2000 pkt. (tyle, co patyczków), to po tym rozdaniu gra się praktycznie skończy. Albo wszyscy będą jeszcze mieli te 2000 i kolejne rozdanie zakończy grę, albo już w tym ktoś się z wszystkich patyczków "wypstryka".
Jakbyście coś znaleźli, jeśli chodzi o limit, będę wdzięczny za wyjaśnienia. :-)

P.S. Na e-bayu znalazłem za ciężkie pieniądze jakiś wiekowy zestaw mahjonga z chińskimi patyczkami, niestety, niekompletnymi. :-( Ech, współcześnie chyba nikt takich nie robi... :-(

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: marmez » 01 wrz 2014, 16:26

Cześć

Michał sprawdził w Great Book of Mahjong.

Patyki są takie, jak na zdjęciu tutaj: http://mahjong.info.pl/chinski/tradycyj ... gotowanie/

Zestaw jaki "powinien być" przy grze, albo z jakiego trzeba by korzystać to:

8 patyków za 500 punktów: 6 czerwonych kropek i 6 czarnych
36 x 100pkt.: 2 czerwone kropki
32 x 10pkt.: 8 czerwonych kropek
40 x 2pkt.: 1 czerwona i 3 czarne kropki

Każdy z graczy dostaje na początku:
2 x 500pkt. = 1000
9 x 100pkt. = 900
8 x 10pkt. = 80
10 x 2pkt. = 20

Chyba powinno się zgadzać - nie sprawdzałem - tak podaje książka

Limit ustala się na 1000 punktów.


Pozdrawiam :)
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

FuCzang
Gracz
Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:17

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: FuCzang » 11 wrz 2014, 7:44

Hej!
Dzięki za informację. Przepraszam za późną odpowiedź, ale urodził mi się drugi syn i nie miałem czasu zaglądać na forum. :-)
Czyli brałem za wysoki limit. Ok, mogę zejść na tysiąc. Natomiast co do patyczków, to z kilku zestawów japońskich, jakie udało mi się kupić, składam taki zestaw dla każdego gracza:
3 x 500 pkt
4 x 100 pkt
9 x 10 pkt
5 x 2 pkt
Razem 2000 pkt.
Niestety, nie mam więcej patyczków za 100 pkt., ale mogę jeszcze coś pokombinować ew. z patyczkami za 10 i 2 pkt.
No i wciąż szukam dojścia do kompletu (gotowego lub do zrobienia) patyczków chińskich. :-) Na e-bayu występują, niestety nigdy same - zawsze z zestawami mahjonga najczęściej sprzed 1920 r., często są niekompletne i zawsze horrendalnie drogie. :-)
Pozdrawiam!

mcgort
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2015, 16:13
Tenhou: a co to?
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: mcgort » 03 cze 2015, 7:54

Wiem że nie powinno się odświeżać tak starych wątków, ale ostatnio na OLX kupiłem sobie fajny zestaw chińskich kamieni bambusowo-kościanych bez kości i liczmanów. Wpadłem na pomysł by zrobić sobie liczmany samemu z drewnianych patyczków do mieszania kawy. Pokombinuję z pisakami olejowymi. i Jak będzie zainteresowanie to przedstawię wyniki.

Awatar użytkownika
marmez
Administrator
Administrator
Posty: 75
Rejestracja: 27 paź 2011, 13:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: marmez » 03 cze 2015, 15:43

mcgort, chętnie zobaczymy rezultat :)

Pozdrawiam, marmez
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain

mcgort
Gracz
Gracz
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2015, 16:13
Tenhou: a co to?
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyczerpanie limitu.

Postautor: mcgort » 06 cze 2015, 20:50

Dziś po krótkiej i nietrudnej robocie skończyłem chińskie liczmany. Patyczki kupiłem nie najlepszej jakości w hurtowni papierniczej i dociąłem je na 8 cm. Punkty robiłem pisakami olejowymi ale patyczki musiałem wcześniej polakierować bo farba wsiąkała za bardzo w drewno.

https://plus.google.com/111718842267053382286/posts/jfvJKnZB3z3

Nie wyglądają najlepiej ale są w pełni użyteczne. Następne zrobię z wąskich szpatułek laryngologicznych wymiarem powinny być dobre bez docinania. I muszę kupić jakiś lakier w sprayu łatwiej się będzie lakierować.

Pozdrawiam


Wróć do „Mahjong Chiński Tradycyjny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości