Zastosowanie kostki z wiatrami

Wszystko związane z grą według reguł chińskich tradycyjnych i ich innymi modyfikacjami.
Post Reply
pietrucha71
Gracz
Gracz
Posts: 3
Joined: 18 Feb 2012, 12:39

Zastosowanie kostki z wiatrami

Post by pietrucha71 »

Witam, proszę o przybliżenie zastosowania kostki z wiatrami (i dwoma smokami) w grze :gd

Edit marmez: Dodanie wielkiej litery na początku tematu i przecinka. Proszę o staranne pisanie poprawnym językiem polskim.
User avatar
marmez
Administrator
Administrator
Posts: 75
Joined: 27 Oct 2011, 13:10
Location: Szczecin
Contact:

Re: zastosowanie kostki z wiatrami

Post by marmez »

Cześć

Pytanie dotyczyło kostki sześciennej - z czterech stron wiatry, z dwóch smoki (zielony i czerwony). Jednak pozwolę sobie opisać ogólniej, tzn. o różnych formach tych wskaźników i nie ograniczę się do odmiany chińskiej. (na poniższym zdjęciu kostka nie jest poprawnie wstawiona w żółty krążek ;)

Image
(Na powyższym zdjęciu widzimy różne wyznaczniki rundy. Płaska tabliczka używana jest w japońskiej (Riichi) odmianie - tam gramy 2 rundy: wschodu i południa. Pozostałe możemy spotkać przy zestawach do mahjonga chińskiego, amerykańskiego i innych w których pełna rozgrywka zajmuje 4 rundy.)

Do czego służy:
Powyższe przedmioty są nazywane najczęściej wskaźnikiem (wiatru) rundy. Ogólnie służy określania, jaką rundę aktualnie rozgrywamy lub też określa pierwszego lub aktualnego gracza Wschodu. W odmianach chińskiej i Hongkong wskaźnik leży przy aktualnym graczu Wschodu, nawet gdy jest inna rudna (np. południa - wtedy wskaźnik pokazuje południe, ale leży przy Wschodzie). Czasem do wskazania, który z graczy był pierwszym Wschodem służy osobny wskaźnik (np. trójkątna płytka lub listewka do wyrównywania kamieni z jakimś oznaczeniem). W odmianie Riichi wskaźnik (prostokątna płytka ze znakami Wschód i Południe) zostaje po lewej stronie gracza, który jako pierwszy w grze był Wschodem, by wiedzieć przy którym graczu następuje zmiana wiatru rundy. Aktualny Wschód w czasie gry określają kostki położone przy tym graczu.

Wskaźnik w formie kostki możemy dodatkowo używać do losowania gracza Wschodu i miejsc przy stole graczy pozostałych. Nie znaczy to, że jest to najwygodniejsza metoda... Można tak robić, gdy gramy na mało sformalizowanych zasadach.Niektórzy też kładą taką kostkę na środku stołu ze swoim wiatrem skierowanym na siebie. Pozostali gracze widzą wtedy jaki jest ich aktualny wiatr :)

W zasadach turniejowych nie wykonuje się tego losowania z kostką, ale w jeden z opisanych tutaj sposobów.

Pozdrawiam
marmez
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości." Mark Twain
Post Reply